BPA’NIN BEBEKLERİMİZİN HAYATINDA YERİ YOK!

29.06.2017

BPA nedir? Açılımı Bisphenol A olan BPA sert plastiklerin içinde bulunan kimyasal bir bileşendir; gıda ve içecek ambalajlarında bulunur. İnsan vücudunda östrojen ve diğer hormonlara benzer yapıdadır.

BPA birçok ürünün yapımında kullanılmaktadır. (su şişelerinde, biberonlarda, diş dolgularında,tıbbi aletlerde, göz lenslerinde…) BPA; endokrin sisteminde, iç salgı bezlerinin üretildiği sistem, engelleyicidir. Bu doğal hormonların fonksiyonuna, hareketine, salgısına ve üretimine müdahale eder. Basitleştirecek olursak; BPA,vücudumuzdaki hormonlarımızın taklitçisidir. Bu da sağlığımızı tehlikeye sokan bir durumdur. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar BPA’nın etkilerine karşı oldukça hassaslardır.

EFSA (European Food Safety Authority/ Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi) 2006 yılında BPA’nın etkileri üzerinde çalışmalar yaparak Avrupa ülkelerinde BPA’nın kullanımını özellikle bebek ve çocuklarda azaltmaya, hatta sıfıra indirgemeye çalıştılar.

Biz de Bambino ailesi olarak bebeklerimize, çocuklarımıza zararlı gelebilecek her maddeden kaçınıyoruz ve ürünlerimizde BPA maddesi kesinlikle bulunmamaktır. Ürünlerimizin her biri BPA %0 niteliğindedir.