ÇOCUĞUNUZ YENİ KARDEŞE HAZIR MI?

Çocuğumu yeni doğacak kardeşi için nasıl hazırlarım? Abla/Abi Olmaya Hazırlık!

Kardeşler hayat boyu sürecek bir dostluğu en saf örneğidir, ancak bazen bu dostluğa sert bir başlangıç yapabilirler. Abla ya da abi olacak miniğiniz yeni bebeği dikkat çalan bir oyuncu olarak görebilir ve biraz kıskançlıklar yapabilirler. Çocuklar bu habere birbirinden farklı duygusal tepkiler verebilirler. "Ben abla/abi oluyorum!" diye heyecanını kocaman gösteren her çocuğun içinde bir de sessiz kaldığı, doğacak kardeşinin onun değerli yerini alacağı düşüncesi de vardır. Çocuğunuzda bu üç duyguyu da görebilirsiniz hatta: heyecan, kıskançlık ve korku. Bu tamamen normaldir. Yeni bir bebek değişim anlamına gelir ve özellikle çocuklar için değişim stresli olabilir.

Soru ve Cevaplar

Hamilesiniz ve yakında büyük abla/abi olacak miniğinizin aklında bir sürü merak söz konusu haliyle! Çocuğunuzun merak ettiği sorulara mümkün olduğunca dürüst cevaplar verin. Bunu yaparken çok fazla yetişkin dili tercih etmemeye özen gösterin, bebeklerin nereden geldiğini soran 4 yaşındaki çocuğunuza hayatı tüm gerçekleri ile anlatmamak gibi. Bunun yerine çocuğunuza bebeğin hazır olduğu ana kadar anne karnında büyüyüp gelişmesi gerektiğinden bahsedin.

"Bebek ne zaman doğacak?" çocuklar tarafından merakla yanıtlanmasının beklenildiği başka bir sık sorulan soru. Karşınızda yetişkin bir birey olmadığının farkında olun ve çocuğunuza kesin bir ay, gün vs yerine belli bir özel günle bağdaştırın doğum zamanınızı, örneğin: Kurban Bayramı, 23 Nisan, Yeni Yıl vs.

Hamileyken yapmanız gerekenler:

Hamileliğiniz süresince çocuklarınızın yeni doğacak kardeşleri hakkında endişelerini gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Çocuğunuzdan bebeğin adını seçme konusunda yardım etmesini isteyin
 • Eğer mümkün ise, çocuğu bebeği görmek veya kalp atışını dinlemek için ultrasona yanınızda götürün.
 • Çocuğunuzun bebeğin hareket ettiğini veya tekmelediğini hissetmesini sağlayın
 • Çocuğunuzun bebek odasını süslemesine izin verin
 • Çocuğunuzun kendi bebeklik resimlerine birlikte bakın
 • Bebekler ve doğum hakkında çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar okuyun
 • Oyuncak bir bebekle çocuğunuza bebeği nasıl güvenli tutabileceğini öğretin
 • Birlikte bebekleri olan arkadaşlarınızı ziyaret edin.
 • Yeni bir bebeğin gelişi, aileye birçok değişiklik getirebilir. Ebeveynler yeni doğacak bebekleri için çok fazla enerji harcarlar ve bebek doğduktan sonra ailenin dikkatini üzerine çeker.

  Doğum Süresince ve Sonrası

  Çocuklarınızla anne olarak sizin hastanede olduğunuz sırada neler olacağını ve onlara ne yapılacağını paylaşın, böylece neler olup biteceğinizi anlayacaklardır.

  Bebek doğar doğmaz büyük kardeşi hemen tanışmaları için hastaneye getirin. Bu buluşma sırasında mümkün olursa sadece ebeveynler ve çocuklar bulunmalıdır. Çocuğunuza sanki yeni doğandanmış gibi söylediğiniz bir hediye armağan edin, örneğin bir kitap.

  Eve geldikten sonra her şey eskisi gibi aynı düzende normal gidiyor gibi hissettirmelisiniz büyük çocuğunuza.

  Bazı çocuklar yeni bebeğe ilgi göstermiyor gibi görünürler Bu olur, endişelenmeyin! Oldukça normal ve zamanla geçecek bir durumdur. Çocuğunuzla bire bir görüşme yaparak ona zaman ayırmaya çalışın; ona olan sevginizin yeni doğan bebekle değişmediğini ona hissettirin.

  Çocuklar uyumludurlar Siz farkına varmadan zamanla göreceksiniz ki her iki çocuk da birbirlerinden ayrılmaz olacaklar (Ve o son kek dilimi için kavga da edecekler!)

  Çocuklarınızın yeni doğan kardeşleri dışında farklı muhabbetlere de hazır olduklarını akraba ve ziyarete gelen arkadaşlarınıza mutlaka belirtin. Örneğin; yeni bir kardeşi doğacak bu miniğin hayatında neler olduğunu, yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormaları onun bu kıskanma kamçılarına iyi bir dizgin yöntemidir.

  Sizlerin çocuklarınızla yaşadığınız mutlu anları #Bambin2018 ile bizlerle paylaşın!