OTİZME DAİR...

68 çocuktan 1 tanesinin otistik olduğunu biliyor muydunuz?

Rutin:Otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuklarımız için rutin, sabitlenmiş bir program çok önemlidir. Birçok otistik çocuk rutinleri bozulduklarında bu duruma hoş tepkiler vermezler. Bir sonraki adımda neler olacağını bilmek ve ona göre davranmak onları rahatlatan unsurlardan biridir. Değişimler de zorludur, dolayısıyla aktivite değişiklikleri yaparken zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Örneğin bir değişim gerekliyse, ‘birkaç dakika içerisinde geri döneceğiz’ diyebilirsiniz. İlk aşamada zorlansanız da zamanla çocuğunuz da zamanlayıcı konseptine alışacaktır ve anlayacaktır ve bu çocuğunuzdaki yılgınlık zamanla azalacaktır.

Kutlayın:Çocuğunuz gelişim açısından geride kalmış olabilir. Fakat onun başarıları her zaman yaşıtlarından farklı olacaktır, o yüzden çocuğunuzun kat ettiği yolla gurur duyup onunla başarılarını kutlayın. Size ne kadar küçük gözükse de çocuklarınızın başarılarını kutlamaktayın çekilmeyin!

Bire bir vakit:Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için vakit ayırmanız çok çok önemli. Bu size zor gelebilir çünkü sizle en başta vakit geçirmek, oynamak bile istemiyor olabilirler. Onu bir parka götürün, daha kolay olduğu için evde kalmayın. Evin dışarısıyla karşılaşmak onun için, dolayısıyla da sizin için de zor olacaktır ama bununla yüzleşmekten kaçınmayın. Zamanla kolaylaşacaktır.

Karşılaştırmayın:Bu kısmı belki de sizin için en zor taraflarından biri olacaktır. Arkadaşlarınızın kendi çocuklarıyla ne kadar ilerleme kaydettiğini görmek siz de yılgınlık yaratabilir. Fakat unutmayın ki, iki çocuğun da başarıları farklı bir şekilde gerçekleşeceği için adımlarınızı karşılaştırmayarak kendi çocuğunuzun başarılarına odaklanıp, bunu kutlamaktan kaçınmayın.

Negatif görüşlü ve umursamaz insanları görmezden gelin:İster istemez insanların ‘Aa ama ne kadar tatlı, otistik değil mi?’ gibi yorumlarıyla karşılacaksınız, belki daha bile negatifleri. Bu tarz yorumların sizi ana noktadan itmesine izin vermeyin. Her zaman pozitif olan kısımlara yoğunlaşıp, kendi çocuğunuza bütün dikkati vermeniz hem çocuğunuz için hem de sizin için çok daha moral arttırıcı olacaktır.