IŞIK VE UYKU

Yeni doğanlar gece ile gündüz ayrımı yapmakta zorluk çektiklerinden dolayı zamansız vakitlerde uykularından uyanıp ağlamaya başlarlar. Ancak birkaç hafta geçtikten sonra bebeğinize bu ayrımı yapmasını sağlamak üzere bir eğitim vermeye başlayabilirsiniz. Geceleri uykusuz kalmalarınızı azaltacak uzman taktikler için hemen şimdi yazının devamını oku!

Işığı kullanmada stratejik ol!

Karanlıkta melatonin denen uyku hormonu salgılanır. Bu uyku haline girmemizi sağlayan en temel yoldur. Bu sebeple bebeğinizin gündüzleri ışıklı yerlerde, geceleri de karanlıkta tutmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede gündüz ve gece arasında ayrımı yapmayı öğrenebilir, karanlıkta uyumayı alışkanlığa getirebilir.

1. Gün içerisinde, evinize ışık girmesine izin verin ya da bebeğinizi dışarı çıkarın. Bebeğinizin kısa vakitli uykulara dalmasına müsaade edin bunu da iyi aydınlatılmış bir odada yapın.

2. Gece uykusuna teşvik etmek için bebeğinizin odasına daha az aydınlık ışıklar kullanmaya özen gösterin. Akşamları daha loş bir aydınlatma ile bebeğinizi uyku moduna geçişe hazırlayabilirsiniz.

3. Odasında bir gece lambası kullanmak uygundur ancak bunun küçük ve çok ışık saçmamasına dikkat edin. (Yatak başlığına ve perdeye çok yakın bölgede olmamalı.)

4. Eğer bebeğiniz geceleri uykusundan uyanıyorsa hemen ışıkları yakmayın ya da daha aydınlık bir odaya taşımayın. Karanlıktan aydınlığa geçiş beynine uyanma vaktinin geldiğine dair bir uyarı yollayacağından iyice uykusunu bölebilirsiniz. Bunun yerine, bebeğinizi karanlık odasında tekrar uykuya dalmak üzere yatıştırmaya çalışın.

5. Bebeğinize uykudan önce yıkayın ve peşinden pijamalarını giydirin. Peşinden bir ninni söyleyin ya da bir hikâye okuyun. Bunun yanında bebeğinize rahatlatıcı nazik bir masaj da yapabilirsiniz. Bu alışkanlıklar bebeğinizi uyku zamanının geldiğine ikna edecek birkaç ipucu! Bu rutinleri bebeğinizin uyuyacağı odada sonlandırmaya özen gösterin. (İlk 6 ay boyunca bebeğiniz sizinle aynı odada uyumalıdır.) Bu rutinlerin 30 dakikadan daha uzun olmamasına dikkat edin!