HOME OFİS ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT

10 Maddede Bebeğinize Uygun Güvenilir Çalışma Ortamı

Evden çalışan ebeveynler çalışma alanınızı bebeğinize göre nasıl uyarlarsınız?

Evden çalışma şekli gündelik hayatımızın adeta bir parçası haline geldi. Son zamanlarda her iş kolundan meslek sahibi ebeveynler evlerinin bir bölümünü çalışma alanlarına dönüştürmeye başladı. Peki ya evde bebek varsa? Bu durumda çeşitli önlemleri almayı ve bebeğiniz için olası tehlikelerin önüne geçmelisiniz.

1. Öncelikle etrafta bebeğinizin takılabileceği, sabit olmayan ya da çok minik objeleri bulundurmamaya özen gösterin. Eğer bebeğiniz yerde oyalanacaksa kablolardan uzak olmasına ve onlarla oynamamasına dikkat edin.

2. Ofisinizde bir “emniyet turu” atın. Bu turda potansiyel tehlikeleri bulun ve bir listeye yazın. Böylece her birini tek tek çözebilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu gözetimi yaparken bebeğinizin boylarında ne tehlikeler olabileceğini keşfetmek için alçalarak yere yakın bir yükseklikte etrafı kontrol edebilirsiniz.

3. Bebeğinizin elektrik prizlerine dokunamadığından emin olun! Bunun için prizlere muhakkak koruyucular takmayı ihmal etmeyin. Bu sayede bebeğinizin minik parmaklarını prize sokmasına ve olası elektrik çarpmalarını önlemiş olursunuz. Kullanmadığınız elektrikli aletleri prizde fişe takılı bırakmayın.

4. Etrafta sallanan ip, kablo, tel gibi bebeğinize zarar verebilecek sarkık nesneler tutmayın. Bebekler meraklı minikler olduğundan böyle nesneleri yakalayıp aşağıya çekmeye çalışırlar ve bu da çok tehlikeli kazalara ya da miniğinizin yaralanmasına sebep olabilir. Bunu hiçbir zaman istemeyiz elbette! Oda içerisindeki kolonlara çarpmalarını da engellemek için etrafa minderler dizerek bu sorunu çözebilirsiniz.

5. Bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde çok ağır ve sabit olmayan nesneler bulundurmayın. Ayrıca kırılabilecek cam, porselen gibi nesnelerden de uzak tutmak için etrafta veya alçak raflardan bunları kaldırın. Ayrıca kitaplık, raf, duvar saatleri gibi nesneleri sabitlemeye özen göstermeniz sadece bebeğinizin anlık tehlikelerden kurtarılmasını sağlamaz; olası deprem sırasında olabilecek kazaların da önüne geçmenizi sağlar.

6. Çalışmalarınıza odaklandığınız sırada çocuğunuzu uzun süre kontrol etmemezlik yapmamaya çalışın. Henüz sadece bebek koltuğunda oturabilen ya da yürümeye başlamamış bir miniğe sahipseniz bebeğinizin sevdiği yumuşak oyuncakları yanına bırakmanız onun oyalanmasını sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz emekleyebilecek ya da yürüyebilecek kadar büyük ise, ona çalışma alanınızda güvenilir bir alan ayırmaya özen gösterin. Yere sereceğiniz kalın bir battaniye ile düşme tehlikesine karşı yumuşak ve koruyucu bir önlem almayı unutmamanız gereklidir. Bir de battaniyenin üzerine bebeğinizin sevdiği oyuncakları bırakırsanız odağını yakınınızda tutmayı başarabilirsiniz.

7. Meraklı ellerin değebileceği keskin uçlu objeleri de kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Dosya iğneleri, ataçlar, kalemler gibi keskin uçlu objeleri göz önünüzde, sadece sizin ulaşabileceğiniz yerlere yakınlaştırın. Çekmeceleri her zaman kapalı tutun aksi taktirde bebeğiniz tutunmaya çalışabilir ve içindekilerle birlikte çekmeceyi üzerine devirebilir. Bebeğinizin yutabileceği ufak iğneleri, kalem uçları, tüy ya da yumuşak minik objeleri etrafta bırakmamaya çalışın.

8. Ofisteki ağır kitapları muhakkak rafların en altına koyun. Çünkü yüksek bir yerden düşerek verebilecekleri zararı önlemek buradaki asıl görevimiz diyebiliriz. Yakın mesafeden kaysalar bile zararlı bir ortam oluşturmayacaklardır ağır kitaplar.

9. Dikkatli olun. Bebeğinizin yaşı büyüdükçe daha meraklı ve ilgisini daha çok objeye vereceğinden sürekli bir keşif halinde olmak isteyecektir. Bu yüzden sıcak içecekler bulunduran kap ve bardakları sadece sizin erişebileceğiniz bölgelerde tutun. Belge ve kağıtları asla bebeğinize yakın yerlerde tutmayın. Dokümanlarınızın yüksek bir rafta ya da kilitlenebilen bir dolapta tutun.

10. Bilgisayarınızı kilitleyin. Bu çocuğunuzun bilgisayarınıza ulaşması halinde önemli dosya ve veri kayıplarınızın silinmemesini sağlayacaktır. Bu sayede müşterinize karşı mahcup duruma da düşme riskinizi ortadan kaldırmış olursunuz