BEBEĞİNİZİN BİLİŞSEL BECERİLERİ NASIL GELİŞTİRİLİR?

7 Maddede Bebeğinizin Bilişsel Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Bebekler doğanın en mükemmel öğrenme makinelerinden biridir. Her geçen saniye bilgiyi absorbe ederler ve sürekli olarak onlarla etkileşim kurarak minikler bilişsel gelişimlerini ilerletirler. Bunun dışında bebeğinizin bilişsel becerilerini geliştirmek için anne baba olarak sizin de yapabileceğiniz teşvikler bulunmakta. Bebeğinize sevgini göstermekten kaçınmayın ve sürekli onunla konuşun. Onların dünyayla etkileşime geçmelerine teşvik ettikçe daha çok bilgiyi kavramalarına yardım etmiş olursunuz.

1. Ona sevgi ve şefkatinizi gösterin.

Bebeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu şeydir sevilmek ve dikkat çekmek. Bir bebek güvende olduğunu, korunup bakıldığını ve sevildiğini bilmeye bilişsel gelişimi için ihtiyaç duyar. Bebeğiniz ağladığında bir sorun olup olmadığını keşfetmek için onu hemen kucağınıza alırsınız. Ancak bebeğinizle yakından ilgilenmeniz için illa ağlıyor olmasına gerek yoktur. Onunla tüm gün boyunca etkileşime geçin. Bebeğinize sık sık gülümseyin. Büyüdükçe ve yeni şeyler öğrendikçe onları övün, motive edin. Bebeğinize sevginizi hissettirmek için sürekli şefkat gösterin ve ona sarılın. Ağladığı zamanlar yanında olun ve onu sakinleştirin.

2. Beslenme zamanını etkileşime geçmek için değerlendirin.

İster biberondan ister emzirerek bebeğinizi besleyin, bu zaman aralığı ikiniz arasında bir bağ oluşan yegâne anlardandır. Bebekler doğduğunda uzağı çok iyi göremezler. Bu yüzden bebeğinizi beslerken yüzünüzü yakınında tutarak sizi görüp tanımasını sağlayabilir onunla interaktif bir şekilde verimli bir zaman geçirebilirsiniz. Anne sütü uzmanlara göre bebeğinizin ilk bir yıl içerisinde bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir etkisi vardır.

3. Bebeğinizle göz kontağı kurun.

Bebekleriniz dünyayı gözleriyle öğrenirler. Size baktıkları zaman insanların beden dillerini nasıl kurduklarını öğrenirler örneğin. Göz kontağı kurmanız sayesinde bebeğiniz o an onunla etkileşim içerisinde olduğunuzu öğrenir.

4. Ce-Ee oynayın! Evet, şaka değil.

Bebekler ilk olarak etrafındaki insanları tanımayı öğrenirler. 3. aydan itibaren Ce oyunu bebekler için eğlenceli bir etkinlik olmaya başlar. Bebeğinizin yüz ifadelerini keşfetmesinde önemli bir etkisi vardır bu tarz oyunların. Bu tarz oyunlarda bebeğinizin kendi yüz ifadelerini görüp bilişsel olarak da bunları anlamlandırmasını sağlamak için karşılarına bir ayna da koyabilirsiniz.

5. Bebeğinizle konuşun.

Bebeğiniz anlaşılmaz ve kulağa saçma gelen sesler çıkarırken onunla konuşmaya çalışmak biraz garip gelebilir. Yine de bebeğinize yanıt olarak kelimeler çıkararak konuşmak onların da öğrenmelerine katkı yapar. Bebeğiniz sesler çıkarmaya başladığında ona "Güzel çocuğum, akıllı yavrum, canım kızım!" gibi niteleyici övgüler söyleyebilirsiniz. Ses tonunuzla kelimede bir anlam olduğunu ve bu mesajı onun anlayabilmesi için heceleyerek konuşmalısınız. Bu tarz aktiviteler bilişsel gelişim sürecinde olumlu etkiler sunan aktif öğrenme şekillerindendir.

6. Bebeğinize kitap okuyun.

Bebeğinizin yaşına uygun, renkli ve sade bir oturmada bitecek kitapları ona okuyun. Ayrıca hikayelerdeki resimlere işaret ederek ilgisini kazanın ve bu resimlere örtüşen kelime ve cümleler kurarak uygun sesleri çıkarın. Örnek olarak kitapta gördüğünüz her hayvan resminde o hayvanın çıkardığı sesi canlandırın.

7. Bebeğinize şarkı söyleyin.

Bebeğinizin dil gelişimlerini tamamlamasında önemli etkiye sahip, yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Bunlardan biri de gün içerisinde ona şarkılar söylemektir. Gerçekten yapılmış bir şarkı söylemenize de gerek yok. Kafanızdan uydurduğunuz sözleri tonlarla oynayarak bebeğinize söyleyin. Şarkı söylemek bebeğinizin dil gelişim becerilerini geliştirirken yeni kelimeler de öğrenmesini sağlar