BİBERONLARIN GÜCÜ ADINA

Biberonların Gücü Adına

Bebekler biberon tutmaya ne zaman başlar?

Bebekler 6. ay itibari ile motor becerilerinin gelişmesi sayesinde elleri ile bir şeyler tutabildikleri döneme girerler. İşte bu 6. aydan başlayarak biberonlarını ellerine vererek hem dokunma ve tutma becerilerini hem de onu nasıl içebileceklerine dair öğrenimleri başlatabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı bir gelişimin de başladığını anlamış olursunuz.

Bir bebeğe biberon nasıl tutturulur?

Sırasıyla ve sabırla doğru bir biberon tutma eğitimi yapabilirsiniz. Bebeğinizin bunu ilk kez deneyimlediğini unutmayın ve birden fazla tekrar yapmaya en başından hazırlıklı olun.

 • Besleme sırasında bebeğinizi biberonla tanıştırın, elleriyle biberona dokundurun ve biberonun şeklini, yapısını, ağırlığını hissetmesini sağlayın.
 • İlk olarak boş bir biberonu tutmasını sağlayın.
 • Biberonu tutmaya ilgi gösteren bebeğiniz alışma sürecini bu şekilde tamamladıktan sonra yarım ya da çeyreğini doldurarak ilk denemelere başlama adımını atabilirsiniz.
 • Biberonu doldururken bebeğinizin taşıyabileceği bir miktar olmasına özen gösterin.
 • Sonrasında çeyrek ya da yarım olarak doldurduğunuz biberonu yavaşça ağzına doğru götürün.
 • Biberonun altından mutlaka destek verin, bebeğinizin tamamen biberonu kavradığından emin olduktan sonra yavaşça elinizi çekin. Gözünüzü üzerinden ayırmadan gelişimini takip edin.
 • Bebeklerinize biberon tutmalarında yardımcı olacak 6 ipucu!

  Bebeğiniz alıştırmanız halinde normalden önce biberon tutmaya ilgi duyabilir. Aşağıdaki 6 ipucu ile bebeğinizin biberonu doğru bir şekilde kavradığından ve bu eylemi yeme dürtüsü ile birleştirebildiğinden emin olun.

  1.Bebeğinizin motor gelişimlerini takip edin.Bebeğinizi beslerken biberon tutmaya zorlamayın. İlk başta yemekle alıştırmak yerine motor faaliyetlerini geliştirmek üzere bir nesne tutturmak olarak görün bu eğitimi. Bebekler genellikle 3 aylıkken ellerini sıkıca açıp kapatmayı öğrenirler. Bu da bu dönemdeki oyuncaklarını sıkıca tutup bırakabileceklerinin ve onları hareket ettirebileceklerinin ilk ipuçlarıdır.

  2.Biberonu nasıl tutması gerektiğini öğretin.Bebeğinizin açlık dürtüsü ile biberonu birbirine bağdaştırmasını sağlayın. Bunu bebeğinizin acıktığı zamanlarda biberonu eline vererek başlatın. Bebekler 3. aydan itibaren nesneleri ve yüzleri fark etmeye başlarlar başka bir deyişle bir nesneyi bir amaç ile daha 3 aylıkken bağdaştırmaya başlarlar demek olur. Acıktığı anlarda biberonla karşılaşması minik beyninde açlık duygusu ile biberonu birleştirerek otomatik olarak acıktığı zaman biberondaki besinini yemek isteyecek.

  Bambino, bebeklerin bu sihirli gelişim döneminde onların her zaman yanında olacak, sağlıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmiş BPA-Free malzemeden üretilmiş ergonomik biberon çeşitleri ile bebeğinizin bu özel anının her basamağında sizinle. Tüm modellerimize ulaşmak için hemen tıklayınız!

  3.Bebeğinize sarılın! Bebeğiniz onu emzirdiğiniz zaman sarıldığınız an kendini güvende hisseder. Biberonla beslenme sırasında da aynı duyguları yaşamasını sağlamanız gerekir. Biberonla beslenmesinin sizin sevginizin eksilmesine sebep olacağını düşünmemeli. Örneğin bebeğinizi kucağınıza alıp biberonla oynatırsanız kendini hem sevgi dolu hem de güvende hissetmeye devam eder ve biberonu da bu buraya ekler.

  4.Beslenme sırasında sessizlik ve sakinlik sağladığınıza emin olun!Bebeğinizi beslediğiniz an dışarıdan gelecek sesler dikkatini dağıtacağından sessiz bir ortam sunmalısınız. Özellikle biberonla tanışmaya başladığı o anda etraftaki hareketlilik daha çok ilgisini çekeceğinden biberonu bırakmak isteyebilir ya da süt yerine hava çekecektir. Besleme sırasında sarılmayı bu yüzden ihmal etmeyin. Sakinlik içinde biberonundan beslenirken onu izlemenin mutluluğunu yaşayın. .

  5. Biraz destek verin!Bebeğinizin biberonu uzun süre narin elleriyle tutmasına izin vermeyin. Kollarına alttan destek olacak yumuşak bir zeminden destek almasını sağlayın. Bebek masasına peluş bir battaniye serin örneğin.

  6. İlk başta biberon tutmak istemeyebilir, göz ardı edin!Bazı zamanlarda biberona karşı pek tatlı davranışlar sergilemeyecektir. Bebekler çok fazla ani durum değişimleri yaşarlar. Bu zamanlarda bebeği zorlamamak en iyi seçenektir. Çünkü acıktığı zaman ilk onu isteyecektir.

  En önemli ipucu:İlk birkaç gün bebeğinizi biberonu tutması için zorlamayın. Bu durumda zorlama kendisini hırpalamasına ve daha çok enerji harcamasına sebep olabilir. Bu sebeple biberon alıştırmalarında uygun ve güvenilir ortamı sağladığınızdan emin olun.

  Bebeğiniz biberonu tutarken dikkat etmeniz gerekenler:

  Aşağıdaki adımlara önem vermeniz olabilecek tehlikeli durumların önüne geçecektir. Ne kadar çok dikkat, bebeğiniz için o kadar çok güven hissi sağlayacaktır.

  1. Bebeği doğru pozisyonda oturtun: Biberonla beslemede en uygun pozisyon bebeği emme pozisyonunda tutmaktır: göğsünüze yatırıp kollarınız arasında tutun. Eğer yerde ya da bir yüzeyde kendi başına içmesini istiyorsanız o zaman tıpkı emziriyor pozisyonunda olduğu gibi biraz yatık durmasını sağlayın. Koltuk gibi sert bir zeminin önüne koyduğunuz pofuduk bir yastıkla, bir kaç denemede bu pozisyona ulaşabilirsiniz. Bunu yapmanın sebebi bebeğin emme pozisyonundaki güven ve sıcaklığı tekrar hissetmesini sağlamaktır. Biberonu tamamen dikey bir şekilde tutmasından kaçının elbette bir de tamamen ağzına sokmasına da engel olun. Bu sayede enfeksiyon kapma riski ya da boğulma riskini önlemiş olursunuz. Eğer kucağına doğru akıtırsa bebeğinize çok müdahalede bulunmayın bu sayede kendi başına alması gereken süt miktarını yani yudumlarını hesaplayacaktır.

  2. Bebeğinizi yalnız bırakmayın: Bebeğiniz tek başına biberonundan beslenecek kadar gelişmişse de bir şeyler tükettiği sırada yalnız bırakmayın. Beslendiği sırada bebeğinize yakın durun ve gözlemleyin. Biberonu tutmada dengesizlik yaşadığını fark ederseniz, hafif bir şekilde destek vererek pozisyonunu düzeltin.

  3. Beslenme seslerine kulak verin: Beslenirken bebeğinizin çıkardığı sesleri dinleyin. Eğer çok fazla gürültü çıkarıyorsa bu bebeğiniz süt yerine hava yutuyor demektir. Böyle durumlarda herhangi bir tıkanmaya karşı biberonun emziğini kontrol edin ve bebeğinizin biberonu doğru tuttuğundan emin olun.

  4. Bebeğinizin biberonu ağzından çıkarmasına yardım edin.Bebeğiniz biberonu dengeli tutmada çoktan bir profesöre dönmüş olabilir ama hala biberonu ağzından çıkarma kısmında sorunlar yaşıyor olabilir özellikle biberonu normalden daha erken bir dönemde kullanmaya başladıysa. Biberon emziğini uzun süre ağızda tutmaları enfeksiyona sebep olabilir. Bu yüzden yeterince beslendikten sonra bebeğiniz, emziği nazik bir şekilde ağzından çıkarın. Eğer buna karşı gelmeye çalışırsa ve tekrardan emziği ağzına alırsa bu hala doymadığı anlamına gelecektir.

  5. Bebeğinizin biberonla uyumasına engel olun.Biberon bir oyuncak haline gelmemeli. Aksi taktirde fazladan emmesine sebep olup boğulma tehlikesi yaşanabilir. Bu yüzden ne zaman biberonla beslenirse bebeğinizi izlemeyi unutmayın. Biberonu tutmak bebeğiniz için zor bir eylem değildir. Bunu özellikle de biberondaki içeceği sevmesi durumunda çabucak beceri haline getirecektir. Bu süreçte sabırlı olun ve bebeğinizin bu aşamayı kendi başına geçmesine yardımcı olun. Bebeğiniz bu beceri diğer bebeklerden daha geç bir dönemde de öğrenebilir. Diğer gelişimlerini tamamlıyorsa biberonu biraz daha sonraya bırakmasını sorun olarak görmeyin. Sadece biraz daha zaman ve sabır!

  Sizin bebeğin ne zaman biberon ile beslenmeye başladı? Bizimle tecrübelerinizi paylaşın!