EBEVEYNLERE 6 ADIMDA BİBERONLARI DOĞRU YÖNTEMLERLE YIKAMA TEKNİĞİ

Sürekli minik kahramanlarının biberonlarını yıkayan annelere doğru tekniklerle biberon yıkama işini adım adım anlatalım dedik! Monotonlaştıkça tek düzeleştirdiğimiz her iş gibi zamanla daha az dikkat eder olabiliyoruz biberon temizliğinde de. Bebek biberonlarını düzgün arındırmak çok önemlidir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden, içerisinde kir barındıran biberonlar miniklerinizi çeşitli mikroplarla karşı karşıya getirebilir.

İşte adım adım doğru yıkama teknikleri:

1- Biberonu kullanır kullanmaz hemen durulayın. Bebeğinizi doyurduktan sonra bekletmeden biberonu mutlaka su ile durulayın. Bunu yapmanız bakterilerin çoğalmasını ve kirin kalıcı olmasına engel olacaktır. Dilerseniz detaylıca da daha sonra tekrar yıkayabilirsiniz. Sıcak su ile durulama işlemi daha etkili olacağından özellikle bu şekilde durulamanız en pratik yöntem!

2- Doğru temizlik malzemelerini kullanın. Biberonun diplerine kadar inecek, kenarlarındaki kalıntıyı ayrıştıracak bir fırça şart. Özellikle bebekler için üretilmiş bulaşık deterjanları kullanmanız daha güvenilir olacaktır. Plastik biberon kullanıyorsanız tıpkı Bambino ‘da üretilen biberonlar gibi, BPA içermemelerine dikkat edin!

Bambino ailesi olarak her zaman önceliğimiz bebeklerimizin güvenlikleri ve gelişimlerini sağlıklı tamamlamalarıdır. Bizler de hem onlar için hem ebeveynlerinin gönül rahatlığı için hiçbir Bambino ürününde BPA kullanılmasına şiddetle karşı olduk. En sağlıklı bebekler gelişimlerini Bambino ile tamamlasın diye...

3- Lavaboyu sıcak sabunlu su ile temizleyin. Biberonunuzu yıkamadan önce ortamda bulunan bakterileri ve kimyasalları temizlemek için öncelikle lavaboyu temizlemeniz iyi bir fikirdir. Lavabonun etrafını, köşelerini dikkatlice bir sünger ya da fırça yardımı ve sıcak su ile ovalayıp durulayın. Durulamadan sonra lavaboyu sıcak su ve sabun ile tekrar durulayıp biberonların temizliğine geçebilirsiniz.

4-Şişeyi parçalarından ayırın ve her parçayı ayrı ayrı yıkayın. Biberonun emzik kısmında kalabilecek artık sütler ileride bakteri oluşumuna neden olur. Bu yüzden detaylıca temizlemeye özen gösterin. Tüm parçalarını sıcak sabunlu suda güzelce durulayın.

5- Şişelerin iyice kuruduklarından emin olun. İyice arındırdıktan sonra biberonlarınızı sıcak suda son durulama yaparak köpük ve sabun artıklarından temizleyin. Daha sonra biberonları temiz bir alanda kuruyana kadar bırakın.

6- Bebeğinizi biberonla beslemeden önce ellerinizi güzelce yıkayın. Biberonlar kuruduktan sonra sabunlu suda yıkanmış temiz ellerinizle bebeğinizi gönül rahatlığıyla besleyin, sağlıklı gelişimine doğru müdahaleler yapın!


-Bölüm Sonu Testi-

A) Şişedeki sütün birikmesini önlemek için

B) Bakterileri çıkarmak için

C) Bebeğinizin tükürüğünü yıkamak için

Haydi ebeveynler, yeni bilgilerimizi uygulama zamanı!