BİBERON SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

BİBERON SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

İçerisindeki sıvıyı en iyi muhafaza eden biberonlar cam biberonlardır. Sterilizasyonu, sıcak su ile yıkayarak yapmak kolay bir yöntemdir. Cam biberonlarda dezavantaj yaratan tek durum kırılması veya çatlaması olmaktadır. Kırılma veya çatlama durumlarından ötürü, bir şeyleri kendi kendine yeni içmeye başlamış bebeklere cam biberonların verilmemesi tavsiye edilir. Ağırlık olarak kendi başlarına tutamama durumlarında, biberon düşüp kırılabilir, çatlayabilir ve olası kazalara yol açabilir. Cam biberonları piyasada kolaylıkla bulabilir ve temin edebilirsiniz.

Cam biberonların yanı sıra, plastik biberonlar daha önce bahsettiğimiz kırılma veya çatlama gibi olası durumlarda daha avantajlı durumdadırlar. Hafif ve kırılmaz olmaları sadece fazlaca çizilmeleriyle sonuçlanabilir. Aynı zamanda, sterilizasyonlarını gerek sıcak gerekse soğuk suyla sağlayabilirsiniz. Plastik biberonlarda MUTLAKA dikkat edilmesi gereken bir husus da Bisfenol A(BPA) olarak adlandırılan maddeyi içermemesidir. Bambino markasının PP biberonları BPA içermemektedir. Ambalajların üzerinde, kataloglarda veya internet sitelerinde ürünü almadan once ‘’BPA free’’ yazısına dikkat etmelisiniz.

Neden Bisfenol A’ya dikkat ediyoruz?

Bisfenol A, doğal hormonların fonksiyonuna, salgısına, üretimine ve transferine müdahale eden bir maddedir. Yani bir endokrin engelleyicidir. Bisfenol kadınlarda adet düzensizliğinden, meme kanserine, kalp hastalığından, diyabete kadar yol açarken erkeklerde eşey hormonlarını değiştirmektedir. Bunun yanı sıra beyin fonksiyonlarını yavaşlatması, yumurta kalitesini düşürmesi, astıma yol açması veya kemoterapi gören kişilerde tedavi sürecini yavaşlatması gibi bir çok olumsuz özelliği bulunmaktadır.

Biberon seçerken bir başka aklınıza takılabilecek olan husus da biberonların formudur. En klasik olarak bilinen yuvarlak formlu biberonlar temizliği çok rahat olduğu için en çok tercih edilen biberonlardandır. Geniş boğaza sahip bu biberonlara mamayı boşaltmakta oldukça kolaydır. Bambino markasında yuvarlak formlu biberonlara; kulplu, standart veya desenli seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Bebeğinizi beslerken biberonu yatay pozisyona getirmenize gerek kalmayacak formda olan biberonlar ise köşeli biberonlardır. Bu biberonların özelliği 30 derece eğimli olmalarıdır. Biberon formlarında son olarak üçgen formdaki biberonlar vardır. Üçgen biberonlar için en büyük avantaj, biberonunuzun düşmesi durumunda yuvarlanma ihtimalinin az olmasıdır. Bu sebeple üçgen formlu biberonlar pratik olarak nitelendirilir.