BEBEĞİNİZİN GÜNEŞ GÜVENLİĞİ İÇİN TAVSİYELER

İlk ve en önemli önerimiz: 0-6 ay arası bebeklerimizi güneşten oldukça uzak tutmaya çalışmalıyız. Amerikan Pediatri Akademisi’nin araştırmalarına göre bebeklerin güneşe maruz kalmaması için "hafif uzun pantolon, uzun kollu gömlekler ve boynunu gölgeleyen şapkalı şapkalar" giymeleri önerilmektedir. Çünkü bebekler çok hassas yapıda ciltlere sahiptir ve dolayısıyla güneş yanığına duyarlılığı daha fazladır. Bunların yanı sıra, yeterli giyecek ve gölgeye erişilmesi zor durumlarda, minimum miktarda SPF 15 kullanımı önerilir. Ancak bunu yapmadan önce lütfen doktorunuza danışın. +6 ay bebekler içinse seçeceğiniz güneş koruyucunun hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruması olduğundan emin olun ve minimum SPF 15 kullanıma sahip olmasına dikkat edin. Seçilen güneş koruyucunun çinko oksit (zinc oxide) içermesine mutlaka özen gösterin. Her iki saatte bir güneş kremi uygulamayı ve yüzme veya terleme sonrasında tekrar uygulamayı unutmayın.

Yoğun güneş saatlerinden kaçınmaya çalışın:Güneşin yoğunluk saatlerinde (10:00 - 16:00 arası) güneşten mutlaka kaçının, bu uyarı Amerikan Pediatri Akademisi’nden gelen direk uyarıdır. Güneş yanığına neden olan zararlı ultraviyole ışınlarına karşı en iyi savunmalardan biri bu aralıkta güneşten kaçınmaktır. Bu süre zarfında kendinizi dışarıda bulursanız, çocuğunuzun güneş korsesiyle uygun bir şekilde korunduğundan ve doğrudan güneş ışığından korunduğundan emin olun.

Çocuğunuzu güneş yanığından korumak şapkalar kullanın:Bebeğinizi güneşten korumanın bir başka yolu, ona geniş bir yelpazede SPF 50+ kumaşa sahip olan güneşten koruyucu bir şapka takmaktır. Bu SPF 50+ güneş şapkalarının dışında, SPF 50+ kumaşlı mayo olarak tasarlanmış ürünler de bulunmaktadır. Bebeğin cildinin tümünün korunması için bu da başka bir seçenek olabilir.

Bol su içmeye dikkat edin:Güneşteyken nemli kalmanız son derece önemlidir. Emziriyorsanız, çocuğunuzun birincil sıvı kaynağı siz olduğunuz için kendi hidrasyonunuz daha da önem kazanmaktadır. Bununla birlikte, emzirmeyi veya şişeyi beslemeyi deneyin, sıcak havalarda dışarıda iken bebeğinizi daha sık aralıklarla beslemelisiniz.