BEBEĞİNİZİN NEDEN AĞLADIĞINI ANLAMAK

Acemi anne babalara bebekleri anlama kılavuzu: Bebeklerin Ağlama Çeşitleri ve Anlamları

Bebekler ilk iletişimlerine ağlama yoluyla geçerler. Doğduktan sonraki ilk üç ay boyunca bebekler sık sık ağlarlar. Bebekler kucağa alınmak istediklerinde, beslenmek istediklerinde ya da sıkıldıklarında, rahatsız hissettiklerinde ağlarlar. Bebeğiniz zamanla büyüdükçe bu ağlamalar daha farklı ve detaylı anlamlara sahip olmaya ve dolayısıyla çeşitlenmeye de başlarlar. Uzmanlara göre yeni doğanlar bile her ihtiyacı için farklı bir ağlama sesi çıkarmaktadırlar. Peki bu ağlamalar neyi ifade eder? Gelin hep birlikte detayları öğrenelim!

Normal/Klasik Ağlama

Açlık ağlamasını keşfedin. Acıkmış ve yemek yemek isteyen bebeğiniz sessizce ve yavaşça ağlamaya başlar. Süre içinde ses yükselmeye, ağlama daha gürültülü ve ritmik olmaya döner. Bu ağlayışlar kısa bölümlerden oluşur ve alçak düzeyde olur. Bu işaretle bebeğinizin en son yedirdiğiniz süre üzerinden belli bir zaman geçtiğinin mesajını verirken bebeğinizin tekrar beslenme saatinin geldiğinin de habercisi olur.

Acılı Ağlama

Ağrıları yüzünden çıkardığı ağlama sesi nasıl olur? Ağrısı olan bir bebek aniden ağlamaya başlar. Ses yüksek sesli ve keskin olur. Her ağlama yüksek sesli, kısa süreli fakat rahatsız edici olacak kadar sert olabilir. Bu ağlama durumun aciliyetini net bir şekilde hissettirir ebeveynlere. Bu ağlamayı duyar duymaz bebeğinizle ilgilenin. Açıkta bez pimi olup olmadığını ya da bebeğinizin vücudunda herhangi bir kızarıklık vs. olup olmadığına bakın. Hiçbir sorun bulamıyorsanız ilk olarak bebeğinizi yatıştırmayı deneyin. Acısı geçmek üzere olabilir. Bu durumda ona en iyi tedavi miniğinizi sakinleştirmek olacaktır. Eğer bebeğinizin karnı sert, midesinde hafif şişlik varsa bu gaz sorunundan kaynaklı olabilir. Bu sorunu çözmek için masaj yapmayı deneyin ve bebeğinizi emzirirken gazını çıkarmak için dik tutun. Eğer miniğinizin gözleri kızarmışsa, yaşlı ya da herhangi bir görüntüsel problem yaşıyorsa -örneğin kirpik batması, derhal doktorunuza ulaşın. Ağrının uzun süre devam etmesi durumunda ateşini kontrol edin ve eğer ateşi 38 ° C'yi geçiyorsa derhal doktorunuzu arayın.

Telaşlı ağlama

Telaş kaynaklı ağlamalar hafiftir. Başlar ve durabilir ya da sesi azalıp yükselebilir. Titrek sesli, belli belirsiz bu ağlamaları duymanız halinde bebeğinizi yatıştırmaya çalışın. Örneğin başını okşayın, sırtını okşayın ya da minik ve nazik masajlar yapın. Telaşlı ağlamanın sebebi bebeğinizin rahatsız bir pozisyonda olduğunu ifade etme biçimi olabilir. Ya da kucağa alınmak istediğini size anlatmaya çalışıyor olabilir. Genellikle bu telaşlı ağlamaları bebekler aynı vakitlerde yaparlar; genellikle öğleden sonra ve akşam saatleri. Özellikle yeni doğan bebeklerde görebileceğiniz bu ağlamada çözüm yollarından birisi bebeğinizi kucağınıza almaktır. Bunun dışında bu ağlama değiştirilmemiş bebek bezinin uyarısı olabilir. Uzun süre tutulan bebek bezi nemliliğe ve bakteriye sebep olur. Telaşlı ağlamanın bir başka sebebi bebeğinizin çok sıcaklaması ya da üşümesinden de olabilir.

Uzun Süreli Ağlama:

Uzun süren ağlamayı tanıyalım. Bebeğinizin açlık, rahatsızlık veya ağrıdan olabilecek ağlama sebeplerinin hepsini kontrol ettiyseniz ve ağlama hala devam ediyorsa bu durumda uzun ağlamanın sebeplerini araştırmalıyız. Bazen bebekler doğumdan sonraki ilk üç ay boyunca sadece ihtiyaç duydukları için ağlarlar. Bu ağlama günde 5 saat sürebilir.

Kolik ağlama:

Kolik olan bir bebek hiçbir sebep olmasa bile ağlayabilir. Bu ağlama genellikle yüksek ve keskin bir tonda, can sıkıcı bir seste gelir. Bebeğiniz acı çekiyormuş gibi bir his bile verebilir size hatta. Bebeğiniz stres kaynaklı sorunlardan dolayı bu şekilde ağlıyor olabilir. Kolik ağlamaları günde üç saat boyunca sürebilir. En az üç hafta boyunca her hafta üç günde bebeğiniz kolik probleminden dolayı uzun süreli ağlama sesleri çıkarabilir. Bu durumu bir günlük tutarak kaydedin ve doktorunuza danışın. Kolik probleminin sebebi henüz bilinmese de siz bu istatistikleri doktorunuza bildirerek bebeğinizin kolik olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Kolik için kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Bebeğinizin gazını çıkarmak için uyguladığınız masajları burada da denemeniz işe yarayabilmektedir. Kolik bebeklerin gelişiminde herhangi bir tehlike ve problem arz etmemektedir.

Anormal ağlama:

Bazı ağlamalar size ciddi bir sorunun uyarısını yapabilir. Bu anormal ağlayışlar yüksek sesli, gürültülü olur ve hatta bazen bebeğinizin normal ağlama sesinden üç kat daha yüksek olabilir. Bunun tam tersine hiç duyamayacağınız kadar düşük volümlü de olabilir. Yüksek ve alçak sesli bu ağlamaları birtakım hastalıklardan ötürü olabilir. Eğer bebeğinizin ağlamasına anormallik olduğunu fark ederseniz doktorunuza hemen durumu bildirin, kontrol yaptırın. Örneğin, anormal ağlamanın yanında eğer bebeğiniz daha az hareket ediyor ve az besleniyorsa bu durumda miniğinizi derhal doktora götürmeniz en uygun hareket olacaktır.