BEBEĞİM AGRESİF...

BEBEĞİM AGRESİF...

Agresiflik ve saldırgan hali çocuklarda normal bir tepki gösterme biçimidir. Ebeveynler olarak sizler için bu durum şok edici olsa da, agresif davranışlar çocuğunuzun gelişim sürecinde normal olarak nitelendirilir. Özgürce davranmaya duyulan şiddetli istek, gelişmekte olan dil becerileri ve dürtüleri kontrol edememe durumu bebeklerde agresifliğe yol açar. Uzmanlarca; çocuğunuzda görebileceğiniz vurma veya ısırma gibi durumlar, bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde normal kabul edilebilir. Bu durum, çocuğunuzun bu tarzdaki davranışlarını görmezden geleceğiniz anlamına gelmemelidir. Çocuğunuza agresif ve sinir tavırlarının kabul edilemez olduğunu anlatmalı ve duygularını nasıl kontrol altına alabileceğini göstermelisiniz.

AGRESİF TAVIRLAR KARŞISINDA NELER YAPILABİLİR?

Net davranışlar sergileyin

Çocuklar bu yaşlarda, empati yeteneğine çokta sahip değildirler. Soyut kavramlar üzerinden düşünerek kendilerini başkasının yerine koyamazlar ve hareketlerini bu doğrultuda düzeltemezler. Sonuçlarını net olarak görebilecekleri şekildeki davranışlar çocuklarınız üzerinde etkili olacaktır. Örneğin; çocuğunuz bir oyun odasında, bir anda diğer çocuklara karşı saldırganlaşırsa(top havuzunda topları diğer çocuklara atmaya başlaması, çocuklara vurması, onların oyununu manipüle edecek davranışlarda bulunması vb.) onu oyun alanından dışarı çıkarın. Beraber oturup diğer çocukların nasıl oynadığını izleyin ve diğer çocuklara zarar vermeden oynamaya hazırsa tekrar oyun odasına dönebileceğini anlatın. ‘’Eğer bir başka çocuk sana top atsa, vursa veya saldırganlaşsa sen nasıl hissedersin?’’ gibi sorular SORMAYIN. Daha öncede dediğimiz gibi, çocuklar bu yaşlarda empati yeteneklerini henüz kazanmamış olurlar.

Sakinliğinizi her zaman korumaya çalışın

Çocuğunuza onun ne kadar yaramaz veya kötü bir çocuk olduğunu söylemek, ona bağırmak veya vurmak, çocuğunuzun davranışlarını düzeltmesini sağlamaz. Aksine bu tarz davranışlar onu daha çok kızdırır ve daha farklı agresif davranışlar sergileme isteği uyandırır.