ANNE SÜTÜ NASIL SAKLANIR?

Anne sütü nasıl saklanır?

Emzirdiğiniz zaman sütünüz her daim bebeğinizi beslemek üzere hazır ve ılık olur. Ancak bazen bu durumun aksine bebeğinizden ayrılmak durumunda kalabilir ya da anne sütünü depolamak isteyebilirsiniz. Vakumlanmış anne sütünü buzdolabında, dondurucuda, özel termos çantada uzun süreli saklayabilir ya da oda sıcaklığında sınırlı bir süreliğine saklayabilirsiniz.

Ne tür bir kapta anne sütünü saklamalıyız?

 • Süt saklamak için özel olarak üretilen anne sütü saklama torbalar
 • Cam saklama kapları ve cam kavanozlar
 • Sert, BPA içermeyen plastik kaplarda kullanılabilir. (Öncelik yukarıdaki seçeneklerdir.)
 • *Plastik poşet torba ya da tekrar kullanılabilir şişeler dondurulduğu zaman akıtma yapabileceği için anne sütünü dondurmada güvenilir seçenekler olmazlar.

  Her kapta ne kadar anne sütü saklamalıyım?

  Her kabı bebeğinizin içebileceği en az miktara göre ayarlamalısınız. Bu sayede çok fazla artık olmayacağı için sağdığınız süt miktarı güvenle uygun koşullar altında saklanmaya devam edebilecek.

 • 1-2 haftalık bebekler için her beslenme öğününe 60-90 ml süt
 • 1-6 aylık bebekler için her beslenme öğününe 90-150ml arası süt ayrılması uygundur.
 • Anne sütü bozulmadan ne kadar süre saklanabilir?

  Bu sorunun cevabı sağdığınız anne sütünü nerede saklayacağınıza bağlıdır. Her ne kadar dondurulmuş anne sütünün ne kadar uzun süre saklanırsa o kadar çok vitamin ve antioksidan kaybedeceği söylense de yine de dışarıdan alınan sütlere göre çok daha sağlıklı ve avantajlı olandır. Bu yüzden anne sütünü vakumlamak ve saklamaya devam etmek en uygun seçenektir. Eğer sağdığınız anne sütünü 8 gün içerisinde bebeğiniz için kullanacaksanız buzdolabında saklamayı tercih edebilirsiniz. Bu süre daha uzunsa vakumlanmış anne sütünü derin dondurucunuzun en soğuk yerinde dondurduğunuzdan emin olun. Bu sayede aylarca kullanabileceğiniz doğal sütünüzü saklamaya devam edebilirsiniz. Anne sütünü hiçbir zaman soğutucunuz ya da buzdolabınızın kapak kısmına koymayın. Bu sıcaklık değerlerinin daha düşük olmasından dolayı daha çabuk çözülmesine neden olur. Isınıp yeniden dondukça da faydaları azalır.

  Anne Sütü Saklama Süreleri Buzluk (18 °C) Buzdolabı (4 °C) Buz dolu poşetlerle saklı soğutucu (15 °C) Oda sıcaklığı (19 °C - 22 °C) Oda sıcaklığı (23 °C - 26 °C)
  Taze Vakumlanmış Anne Sütü 3-4 ay 8 gün 24 saat 6-10 saat 4 saat
  Dondurultuktan sonra buzdolabında çözülmüş Tekrar Dondurmayın 24 saat 4 saat 4 saat 4 saat

  Sakladığınız sütten kullanacağınız zaman ilk olarak en eski tarihli olanı kullanın.

  Dondurulmuş anne sütü kullanmak üzerine merak edilenler

  Sakladığım anne sütünü ılıklaştırmalı mıyım? Eğer biberondan beslenen yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa sıcak su dolu bir kap içerisinde sütü ılıklaştırabilirsiniz. Bebeğinize vermeden hemen önce sıcaklığını mutlaka kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bebeğiniz birkaç aylıksa, buzdolabından hemen çıkarılmış sütü direkt tüketmesi için bebeğinize verebilirsiniz. Bazı daha büyük bebekler ılık sütü tercih edebilir bunu keşfettikten sonra dilerseniz, sütü sıcak su içerisinde ılıklaştırarak bebeğinize verebilirsiniz.

  Dondurulmuş sütümü nasıl çözmeliyim?

  Dondurulmuş anne sütünü kullanacağınız günden bir gece önce buzdolabına geçirin. Çözüldükten sonraki 24 saat içerisinde sütü kullanmış olmaya özen gösterin. Bebeğinize vermeden hemen önce sütü sıcak bir suda ısıtabilirsiniz. Sütü ısıtmak için aşırı sıcak ya da kaynar su kullanmaktan kaçının. Ayrıca sütü ılıklaştırırken fazla ısıtmaktan da kaçınmalısınız. Aksi taktirde çok sıcak olması halinde bebeğin ağzı ya d boğazı yanabilir. Dondurulmuş sütü hiçbir zaman mikrodalga fırında çözdürmeyin

  İpucu: İşinizi kolaylaştırın!

  Sütünüzün üst tabanında daha kremamsı bir sıvıya dönmüşken alt kısmında daha sulu bir katman oluşturması normaldir. Bebeğinize vermeden önce nazik bir şekilde iki katı birbirine karıştırmayı unutmayın. Bu durumda sallayarak karıştırmaktan çekinin. Bir kaşık yardımı ile homojenliği elde etmeniz yeterli olacaktır.

  Çözülmüş ve ısıtılmış sütü dondurulmuş sütle karıştırabilir miyim?

  Evet! Sütü soğutmak için dondurucuda önceden hazırladığınız soğuk sütten ekleme yaparak ısı dengesini sağlayabilirsiniz. Her zaman bozulma tarihini anlamak için ilk dondurduğunuz sütü ilk kullanmaya özen gösterin. Bu sayede tarihleri geçmiş olanları da çabuk ayırt edebilirsiniz.

  Çözülmüş sütüm kokuyor. Ne yapmam lazım? Bozuldu mu?

  Muhtemelen bozulmamıştır. Bozulmuş süt baya bozuk bir kokuya sahip olur. Bazı anne sütleri daha çok yağ içerebilir. Bu da çözüldüğü zaman güçlü bir kokuya neden olabilir. Bu süt bebeğinizin tüketimi için güvenilirdir. Ancak bazen bebeğiniz bu sütü içmeyi reddedebilir. Eğer bu durum yaşanırsa bundan sonraki donduracağınız sütleri ilk olarak hava kabarcıkları çıkana kadar kaynatıp soğuttuktan sonra dondurmalısınız