ANNE NOTLARI : ÇOCUĞUMA AKILLI TELEFON ALMALI MIYIM?

Cep telefonu ile ilk buluşma! Çocuğumu akıllı telefon ve tabletlerle ne zaman tanıştırmalıyım?

Çocuklar elleriyle nesneleri kavramaya başlar başlamaz, öncelikle anne baba olarak bizlerin cep telefonları olmak üzere, her türlü elektronik alete ulaşmaya çalışırlar. Tabletleriniz üzerinde minik ellerin parmak izlerini görmeye başladığınız o an çocuklarınızı kablosuz bu cihazlarla tanıştırmanın vakti gelmiş demektir! Akıllı telefon; kendi işletim sistemine sahip olan, kullanıcısına konuşma, mail yönetimi yapma, yüksek çözünürlükte fotoğraf ve videolar çekme imkânı sağlayan bir yüksek teknoloji ürünüdür. Tabletler ise bilgisayarınızın yaptığı her şeyi yapabilen küçük ve portatif olarak tasarlanmış dokunmatik ekrana sahip akıllı cihazlardır. Çocuklarınızı bu akıllı cihazlarla ne zaman ve nasıl tanıştırmanız gerektiği konusunda hazırladığımız yazımızı hemen şimdi okuyun ve ipuçlarını keşfedin!

Okul öncesine kadar bekleyin!

Yürümeye çoktan başlayan çocuklarınız sadece teknolojik aletlerin tuşlarına basabiliyor ve videolar izleyebiliyor olmaları artık bir akıllı cihaz kullanabilecekleri anlamına gelmez. Uzmanlar bu konu için çocuklarınızın en azından okul öncesi dönemine kadar gelişimlerini akıllı cihazlarla iletişime geçmeden tamamlamalarını tavsiye ediyor. Uzmanlara göre 2 yaşından küçük çocuklar gerçek hayatta yaparak yaşayarak öğrenme şekliyle gelişimlerini tamamlarlar. Yani ne kadar çok deneyim ve etkileşimle muhatap olursa çocuğumuz o kadar öğrenim sağlarlar.

Ekran karşısında bir dakika harcamış çocuğumuz gerçek hayattan öğreneceği bir tecrübeden mahrum kalmış demektir. 3 yaşına gelen çocukların çoğu, elektronik cihazları algılamaya başlar ve ebeveynler olarak bizler de bu gelişimi çocuklarımızı eğitecek öğretici içeriklerle buluşturarak faydaya dönüştürebiliriz. Çocuğa öğretici fikirler sunmak, dikkatini çeken yaratıcı öğretici görüntüler göstermek ve sesler dinletmek, spesifik karakterlerin (hayvanlar, kahramanlar vs.) seslenmelerini çocuğuna yaptırma gibi stratejilerle elektronik cihazlar ile öğretici faaliyetler yapabiliriz. Er ya da geç çocuğunuz gözetiminiz altında olmak şartıyla, teknolojik aletleri kullanmaya başlamaya hazır olacaktır. 4-5 yaş arasındaki çocuklar ebeveyn kontrolü altında akıllı telefon ya da tablet gibi cihazlarla öğretici aktivitelerle zamanlarını kontrollü ve doğru kullanabilirler. Uzmanlar ebeveyn gözetimi olmaksızın en az 11 ila 13 yaş arasına gelmeden, çocuklara akıllı telefon ya da tablet alımını uygun görmemektedirler.

Ebeveyn Rehberliği Şart!

Uzmanlar, ebeveynlerin çocuğun özellikle genç yaşta elektronik cihazlarla olan etkileşim ve deneyimlerinde onları kontrol etmelerini ve bu deneyimleri boyunca çocuklarla içli dışlı olmanın önemli olduğunu söylüyor. Çocukların akıllı cihazları ilk kullanmaya başladıkları süreç boyunca ailelerin onların yanında olmaları şart. Bununla beraber çocukların kişisel odalarında bu cihazlar; TV, tablet, akıllı telefonlar vb. tutulmamalı. Çocuğunuzun bu deneyimini paylaşarak bir akıllı telefon ya da tableti kullanırken, en faydalı haliyle bu etkileşimi deneyimlemelerini yanlarında olarak sağlayabilirsiniz! Çocuğunuz yeni bir uygulama ile oynarken ona bunun hakkında sorular sorarak, öğretici bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz. Televizyon izlerken yanında olarak, "birlikte izleme" olarak adlandırılan çocuğunuzun soracağı soruları yanıtlamak da anlama becerilerinin artmasına yardımcı olur. Yine de uzmanlar çocuklara kitap okumanın ve açık havada doğayı keşfe çıkmanın çocuklar üzerinde güçlü bir öğrenme gücüne sahip olduğu konusunda ebeveynleri uyarıyor! Bu süreçte ebeveynlerin akıllı telefon kullanma sürelerinde dikkatli olmaları, çocukların onları model almasından dolayı çok önemli. Pek çok uzmana göre dijital cihazlarla gerçek hayat arasında ebeveynler bir denge kurmalı. Gerçek dünya, çocuklarımızın bilişsel, sosyal ve dil becerilerini geliştirmeleri için çok önemli bir yer. Çocuklarınızla açık havada öğrenme deneyimini, akıllı cihazlarla kombine ederek yaratıcı öğretici etkinlikler oluşturabilirsiniz. Örneğin: akıllı telefonunuzla böceklerin fotoğraflarını çektirin çocuğunuza ve eve geldiğinizde bunları tanıyıp öğreneceği bilgiler bularak etkili bir öğretici deneyim sağlayabilirsiniz.

Akıllı Cihazlarda Zaman Sınırı

Uzmanlara göre 4 yaşında bir çocuk için 1 saatten fazla zaman verilmemeli. Bunun yanında bir lise öğrencisi için de sadece oyun oynamak istediği taktirde bu süreyi 2 saatten fazla tutmamak gerekli! Ancak çocuğunuz cihazları etkili öğrenme için, faydalı kullanıyorsa bu zamanı biraz esnetebilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe daha özgür olmak isteyeceklerdir. Bu yüzden çocuğunuzu bu sırada çok sıkmamaya, ona kendine ait zaman vermeye de dikkat edin. Önceki satırlarda da söylediğimiz gibi, denge kurmak en etkili öğretme stratejisi! Çocuğunuzun tek başına teknoloji ile tanışması, tek başına problem çözme yetilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Fakat unutmayın! Çok fazla ekrana bakmak göz kuruluğu gibi göz problemlerine sebep olur. Bunu önlemek için uzmanlar "20-20-20" kuralını öneriyor! Bu kural 20 dakika ekrana bakan çocuğunuzun 20 saniyeliğine 20 cm uzaktaki bir cisme bakmayı içerir.

Bir Mihenk Taşı Olarak İçerik

İster piyasada çeşit çeşit bulunmakta olan tabletler, ister akıllı telefonunuzla çocuğunuzu tanıştırın; çocuklara uygun içerikler sunan uygulamalarla çocuğunuzun vakit geçirdiğinden emin olun. Ebeveynler olarak çocukların akıllı cihazlarda vakit geçirirken eğitici mi eğlendirici içeriklerle mi muhatap olduklarının farkında olmalarını sağlayın, bunu da öncelikle bu ayrımı kendiniz yaparak çocuğunuza öğretebilirsiniz. Teknolojik cihazlar için tasarlanmış birçok eğitici oyun bulunmakta. Ayrıca bunları yaş uygunluklarına göre sıralayarak bakabilirsiniz indirme sayfalarında. Bu faydalı ve öğretici oyunlar; çocuklar için hazırlanan hafıza oyunları, bulmacalar, dijital evcil hayvan yetiştirme becerileri, çizim ve müzik yapma gibi seçeneklerdir.

Öğrenmenin Bir Başka Boyutu

Okul çağındaki çocuklar için akıllı telefon veya tabletler, geleneksel öğrenme süreçleri ve kitabın ötesinde çocuklarınız için farklı ek bir öğrenme katmanı sağlayabilir. Akıllı telefonlar ve tabletler, öğrencilere içeriğe erişmek ve müfredat ile meşgul olmak için birçok fırsat sunar. Uzmanlara göre teknolojinin eğitimde kullanılması çocukların öğrenmelerini anlamlı ve kalıcı hale getirebilirken, yaratıcılıklarını da geliştirmektedir.